Typickými organizáciami s potrebami zjednodušenia prístupu k metadátam sú väčšie podniky s vlastným vývojom systémov, najmä však s existujúcim dátovým skladom (DWH). Zväčša ide o banky, poisťovne, telekomunikácie, ale povedzme i spoločnosti z oblasti zdravotníctva a farmácie, či postupne pribúdajúce „fintechy“.
Tieto spoločnosti používajú pri vývoji a údržbe svojich sytémov rôzne modelovacie nástroje, napr. najpoužívanejší SAP Sybase PowerDesigner, ktorý je špičkou v segmente. Do modelov jednotlivých systémov je možné zakomponovať informácie o požiadavkách, dátach a ich štruktúre, biznis pravidlách, kontrolách, mappingu, ETL, reportoch, dopadovej analýze, enterprise architektúre atď., pričom všetky sú navzájom prepojené.
Žiaľ, dostupné sú len cez prostredie nástroja, čo vyžaduje špecifické zručnosti a zaškolenie. Zároveň je vyžadovaná dostupná licencia, aby sa dal model v nástroji otvoriť a dohľadať želanú informáciu.
Ďalšími zdrojmi metadát môžu byť samotné databázy, prípadne súvisiace aplikácie prevádzkované v prostredí zákazníka (Jira, Slack, CRM, ERP, BI, PM, monitorovacie nástroje a pod.).
Hlavným cieľom pri manažmente metadát je vhodným spôsobom skombinovať informácie prichádzajúce z týchto rôznych zdrojov a sprístupniť ich v jednoduchej, zrozumiteľnej forme naprieč organizáciou.
Ďalším prínosom je možnosť zautomatizovať rôzne procesy a aktivity bežne vyžadujúce manuálne zadávanie a zmeny cez nástroj do modelu.
Nakoľko je v každej spoločnosti prostredie značne špecifické, zväčša dodávame riešenia na mieru konkrétnym potrebám zákazníka. Medzi najčastejšie nasadzované riešenia ale patria nasledujúce funkcionality: