Ako už možno napovedá názov našej spoločnosti, Data + Viz bol zvolený práve kvôli kombinácii manažmentu dát samotných a ich následnej vizualizácii, čiže dva hlavné smery, ktoré spoločnosť pokrýva. Kým pre dáta preferujeme spoľahlivé riešenia spoločností SAP Sybase a Exasol, pre oblasť BI, Analytiky a Reportingu sme vhodného kandidáta hľadali pomerne dlho.

Hľadali sme riešenie, ktoré bude vhodné pre každého, a to doslova. Naši zákazníci pochádzajú z rôznych odvetví a majú rozdielne veľkosti. Od startupov, cez menšie obchodné spoločnosti, reklamné agentúry, nemocnice až po banky a poisťovne. Z toho vyplývajú častokrát úplne rozdielne potreby, avšak niektoré požiadavky zdieľajú všetky skupiny:

  • Rýchlosť osvojenia a jednoduchosť používania
  • Flexibilita
  • Bohaté možnosti zdieľania
  • Nízke nároky na HW, podpora rôznych OS, podpora všetkých bežných databáz
  • Škálovateľnosť
  • Prehľadné licenčné podmienky
  • Dostupnosť (cena)
  • Lokálna podpora v SK jazyku

V rámci nášho testovania a následne aj pri niekoľkých projektoch sme pracovali na rôznych riešeniach (SiSense, Tableau, PowerBI, Qlik, Pentaho …), no každý skôr či neskôr odhalil niektorú zo svojich závažných slabín, ktorá ho diskvalifikovala pre naše potreby na iných projektoch. Každý bol v niečom výnimočný, ale zároveň v niečom zaostával. Všetky totiž vyznávali totožnú filozofiu, ktorou je urobiť skvelý produkt – avšak pre tvorcov obsahu, teda analytikov a vývojárov. Používateľ bol odstavený na vedľajšiu koľaj, hoci je to práve on, kto je konzumentom informácií a prijímateľom rozhodnutí.

A tak sme hľadali, až kým sme našli.

Yellowfin – moderné BI

Predsa len existuje riešenie, ktoré kladie na popredné miesto používateľov. Chápe, že ak používateľ nebude spokojný, prestane BI používať, analytik nebude mať pre koho vytvárať obsah a celá investícia do BI sa tak minie účinku.
Tento vendor ale neodsúva analytikov či vývojárov bokom, práve naopak, všetkých zjednocuje v rámci spoločnej platformy, kde im umožňuje neformálne komunikovať, hlásiť chyby v obsahu, či žiadať o nový obsah a komentovať ho ešte počas vytvárania. Doslova spája dva znepriatelené fronty, ako kedysi juh so severom. ♥

 

Yellowfin BI je riešenie pochádzajúce z Austrálie. Možno aj mentalita ľudí vyvíjajúcich tento produkt spôsobila, že hlavnou črtou je tu jednoduchosť. Jednoduchosť vo všetkom, čo sa v rámci produktu deje. Každý jeden krok, v každej jednej oblasti. Od inštalácie, zalicencovania, pripojenia zdrojov, tvorby reportov a dashboardov, zdieľania, zálohovania, administrácie. Všade. S čím inde bojujete, tu vybavíte intuitívne.

To všetko vás ako používateľa láka pracovať s produktom viac a viac, zdieľať svoje zaujímavé zistenia, grafy, anomálie, čo je vlastne cieľom (a častokrát len snom niektorých producentov BI) ani nie tak pre ROI, ale pre spoločnosť a jej budúcnosť. Kým vy napredujete, konkurencia sa ešte stále trápi s old-schoolovým BI a v lepšom prípade prešľapuje na mieste.

Toto sú hlavné dôvody, prečo sme sa rozhodli ponechať v našom portfóliu už len Yellowfin, ako jediné BI & Analytické riešenie. To, že naša dôvera v túto odlišnú filozofiu je správna, len potvrdzujú nezávislé hodnotiace agentúry, ktoré Yellowfin každoročne hodnotia medzi najlepšími, resp. udeľujú mu popredné miesta vo viacerých kategóriách, ako napr. top inovátor.

Od marca 2017 sme sa stali oficiálnym distribútorom produktov Yellowfin BI pre SK, CZ a ďalšie krajiny stredovýchodnej Európy.
Okrem licencií poskytujeme aj kompletné poradenstvo, konzulting a lokálnu technickú podporu pre produkty Yellowfin.

Na jednotlivé skvelé funkcionality si posvietime v samostatných článkoch.

Menu